Prosím pomôžte, ak máte Boha pri sebe

Autor: Dušan Veselovský | 18.1.2014 o 18:02 | (upravené 18.1.2014 o 18:15) Karma článku: 15,73 | Prečítané:  6038x

Výzva určená skutočným kresťanom, ktorí nezabudli, čo je božia láska Včera som tu na SME čítal komentár Ondreja Prostredníka, evanjelického teológa a šéfredaktora mesačníka Cirkevné listy. Článok sa volá Kam smeruje pokus o ústavnú definíciu manželstva? Tento text so mnou silno pohol. Inšpiroval ma k týmto riadkom a k tejto výzve a prosbe o pomoc. Okrem iného sa tam píše: „Kresťania sa vždy stavali na ochranu menšín a ich práv. To, že sa za slovenského štátu viacerí, bez ohľadu na svoje vierovyznanie, postavili na obranu Židov napriek antisemitskej hystérii, neznamená, že vyjadrili súhlas so židovským náboženstvom. Ale keď išlo o základné práva Židov v slovenskej spoločnosti, zachovali sa mnohí kresťania ako odvážni a tolerantní humanisti. Mali by to vedieť urobiť aj v tejto téme." Myslím tým tému ľudských práv a práv LGBT komunity.

Dreamstime.comDreamstime.com

Aj ja mám niekedy pocit strachu, lebo sa mi zdá, že paralela medzi správaním sa niektorých Slovákov, ba dokonca nemalej skupiny kresťanov k LGBT ľuďom, je dnes silne aktuálna s obrazom toho, ako sa naši predkovia správali a stavali k slovenským Židom pár rokov či mesiacov pred ich deportáciou v dobytčákoch. Snažím sa v duchu sa upokojovať, že to sa mi len tak zdá, že to tak vidím len preto, lebo sa venujem témam, týkajúcim sa ľudských práv a zvlášť právam gej ľudí, a preto vidím všetku tú špinu, čo sa na nás valí a kydá. No tento môj strašidelný pocit sa pomaly akosi zväčšuje.

Preto sa mi uvedený článok stal akýmsi majákom v temno temnej hmle a inšpiráciou. Inšpiroval ma k tomu, aby som napísal a uverejnil túto prosbu.

Prosím všetky skutočné kresťanky a skutočných kresťanov, ktorí veríte v Božiu lásku a dobré skutky Ježiša Krista, zastaňte sa nás. Prosím vás, ľudia s úprimným a dobrým srdcom, pomôžte ukončiť to nezmyselné, boľavé ohováranie a ubližovanie nám.

Preto sa obraciam priamo na vás, lebo my to nezvládneme sami. Sme menšina, príliš slabá na to, aby sme sami niečo dosiali a presadili. Vždy sme boli a vždy budeme odkázaní na vašu pomoc a podporu. Je jedno či nás je 2%, či 4% alebo 10%. To sú len čísla z nejakých štatistík. Ak nám nepomôžete vy, môžeme skončiť podobne alebo rovnako ako Židia za Slovenského štátu.

A zároveň ďakujem každej a každému z vás, ktorí a ktoré ste už tak urobili. Ďakujem autorovi spomínaného článku, ďakujem všetkým, čo sa nahlas vyjadrili, že sa im nepáčil posledný pastiersky list. Ďakujem, že sa vám nepáči ospevovanie právnych systémov v Rusku alebo v arabských krajinách Alianciou za rodinu, alebo ich navážanie sa do spoločnosti IKEA za článok o lesbickej rodine.

Obraciam sa na vás, ktoré a ktorí máte v srdci skutočnú lásku, dosť lásky a úcty nielen pre ďalších kresťanov, ale aj iných ľudí. Obraciam sa vás, čo ste súčasťou možno dnes ešte mlčiacej väčšiny. Prosím vás len o jedno. Pomôžte nám a iným slabším čí menšinovým tým, že už nebudete mlčať a poviete, že takéto správanie a osočovanie sa vám nepáči. Povedzte to, prosím, vo vašej komunite alebo kostole, keď začujete ďalšiu spŕšku „spravodlivého" hnevu a síry z kazateľnice. Povedzte to nahlas medzi ľuďmi okolo vás, keď budete čítať článok, či pozerať správy v médiách na túto tému. Ozvite sa, keď niekto bude klamať a zamieňať nás s pedofilmi, alebo tvrdiť, že chceme kradnúť vaše deti. Sú to špinavé lži. Dajte slušne, ale nahlas, najavo, že takáto štvavá politika sa vám nepáči.

Potom možno niektorí kresťanskí aktivisti a kresťanskí politici pochopia, že oni s ich nenávisťou rozhodne nie sú „hlásnou trúbou" samotného Boha a ani vašimi hovorcami.

My totiž nie sme vaši nepriatelia. My nechceme rozvracať ani urážať vaše rodiny. Veď to ani nedáva zmysel. Naopak, rodinu ako takú si tiež vážime. Každý a každá sme z nejakej vyšli, každý a každá nejakú máme. Ba práve to, po čom túžime, je tiež usporiadať si a chrániť naše vzťahy a naše rodiny, ktoré tu už de facto sú, len de iure neexistujú. Je mi jedno, ako sa to bude volať. Či manželstvo, či partnerstvo, len nech už my a naši najbližší nemusíme žiť v neustálom strachu, čo bude, ak sa niečo stane. Taký život je ťažký a únavný. Prosím, pomôžte nám cítiť sa bezpečnejšie a mať aspoň takú istotu, aká je pre vás a vaše rodiny dávno samozrejmosťou.

Zastaňte sa nás ako sa možno vaši starí, či prastarí rodičia zastali tých Židov vtedy a pomohli im, hoci omnoho viac riskovali. Nedovoľme spolu, aby to zašlo až tak ďaleko.

Všetkým vám za to nesmierne ďakujem v mene nás všetkých.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Mimoriadne Dobré ráno

Mimoriadny podcast: Môžem ísť od soboty na prechádzku?

Ako sa sprísňujú na Slovensku pravidlá.

V noci do reštaurácie, navyše bez rúška. Babiš žiada, aby Prymula odstúpil

Babiš sľúbil, že ak Prymula nepodá rezignáciu sám, z funkcie ho odvolá.


Už ste čítali?