Prosím, trollov nekŕmiť

Autor: Dušan Veselovský | 23.1.2014 o 18:53 | (upravené 23.1.2014 o 23:11) Karma článku: 8,87 | Prečítané:  1644x

O manipulácii som písal už v predošlom blogu. Preto som sa rozhodol teraz napísať pár riadkov o novej forme virtuálnej a mediálnej manipulácie, o internetovom trollingu. Nedávno som si založil blog a teraz niektoré večery trávim tak, že blogujem. Sú ale večery, kedy blogy nepíšem, no naťukám si do klávesnice ostošesť. Reagujem, vysvetľujem, obhajujem, definujem a modelujem na príkladoch a analógiách, odpovedaním na diskutérov pod mojimi článkami, čo som chcel mojim textom povedať.   A zrazu som sa prebral. Kŕmim trollov. Uf. Toľko času som im venoval (zase nie až tak veľa, lebo náhľad mám celkom dobrý a mnohé tie diskusie boli, sú a budú plodné).

Troll InternetovýTroll InternetovýDušan Veselovský

Spomínam si na jednu správu od známeho, ktorá celkom pekne trolling vystihuje. Založili sme facebooku stránku na určitú, povedzme diskutabilnú, tému a po chvíli mi prišla správa: „No. A už je to tu. Už sa tam kotia divné komenty ľudí s bizarnými menami a ešte divnejšími profilovkami."

Áno, trollovia veľmi často a veľmi radi zneužívajú anonymitu. Nechcú niesť zodpovednosť za ich špinavosti, a preto nejdú „s kožou na trh". Ešte horší sú tí, čo ukradnú identitu niekomu inému a tvária sa, že sú reálni ľudia. Preto, ak vy píšete a publikujete pod svojím menom a ukazujete im vlastnú tvár, uvedomte si, že títo ľudia vám rozhodne nie sú rovni a vy voči nim nemáte žiadnu zodpovednosť či povinnosť na nich reagovať.

Trollovia sa tvária, že sú vašimi oponentmi a diskutérmi. Ale to je len lož, nesadnime im na „lep". Trollovia sú väčšinou zlí, zákerní, falošní, škodoradostní, bezcharakterní ľudia. Sú to ľudia bez chrbtovej kosti, bez štipky etiky v srdci, ktorí chcú škodiť a špiniť okolo seba, ale hlavne okolo vás. Niektorí sú hlúpi, ani nevedia, že trollujú, len sú sebestrední a potrebujú mať vždy posledné slovo, ba aj vtedy, keď nemajú moc o čom. Ale pozor, mnohí, možno až väčšina, to robia vedome. Majú cieľ. Vedia presne, čo robia. Mnohých to baví. Vraj je to ako šach, tá hra „kto z koho". Nie je to pravda, šach má jasné pravidlá. Sú aj takí, ktorí to robia za peniaze, je to ich job.

Čo je to vlastne teda ten trolling? O čo im naozaj ide? Ich cieľom je znehodnotiť článok, text alebo stránku, pod ktorou trollujú.

Unavia, znechutia, zahltia, urazia, ublížia, očiernia, zdiskreditujú, vás, autora textov alebo vašich čitateľov či iných diskutujúcich na vašej stránke. Odbočujú od témy, útočia na osobnosť autora alebo diskutérov, kritizujú, negujú, odpútavajú pozornosť, sú vulgárni. Spamujú (zahlcujú diskusiu) odkazmi slabej kvality alebo nesúvisiacimi s témou. Tvária sa niekedy, že argumentujú, no svoje tvrdenia nemajú ničím podložené. Sú to len plané pseudoargumenty. Neuvádzajú fakty ani zdroje. Prípadne ich zdroje, na ktoré sa odvolávajú, sú pochybné. Často sú to konšpiratívne či nedôveryhodné weby, kde nikto za to, čo je na nich publikované, nepreberá zodpovednosť. Pod ich zdrojmi a článkami nenájdete meno autora a stránka v časti „Kontakty" nemá žiadne meno, či adresu správcu stránky. Býva tam len kontaktný formulár typu: „Ak sa chcete niečo opýtať, zadajte sem váš e-mail a otázku, my vám odpovieme".

Ich cieľom je unaviť vás, ako autora, nekonečným reagovaním na ich otázky a komentáre. Chcú vás obrať o čas, energiu a chuť ešte niekedy niečo napísať. Robia sa, že vám nerozumejú, ale klamú. Oni nechcú rozumieť. Ich cieľom je aj rozoštvať diskutujúcich medzi sebou, začať konflikt, či hádku. Chcú zneprehľadniť váš blog alebo stránku, aby ľudia nemali chuť čítať a hľadať v tom ich „smetí" vaše komentáre alebo príspevky. Jednoducho, chcú vašich návštevníkov znechutiť tak, aby čo najskôr išli z vášho blogu preč. Hlavne aby sa nedostali k vašim myšlienkam alebo príspevkom. Chcú poškodiť vašu dôveryhodnosť a pošliapať vašu sebaúctu i váš kredit v očiach iných.

Čo teda s trollmi robiť? Základná obrana je v názve tohto článku. „Nekŕmte" ich vašimi odpoveďami a snahou im veci vysvetľovať. Jednoducho nereagujte alebo jedinú reakciu, čo im napíšete, sformulujte slušne, no jasne: „To, čo robíš je trolling. Neželám si to pod svojim článkom a nebudem na teba reagovať, ak to neuznám za vhodné. Prosím, prestaň." Ďalej ich už ignorujte a poproste ostatných, nech ich ignorujú tiež, ak majú snahu s nimi diskutovať.

Ďalšia možnosť je požiadať o pomoc administrátora. To pomôže, ak ste na webe, kde nemôžete diskusiu spravovať vy (napríklad tu na sme.sk), kde ich nemôžete blokovať alebo mazať ich nevhodné komentáre. Tam, kde to robiť môžete (napríklad na facebooku), sa mne osvedčilo zaviesť pravidlá. Napríklad takéto:

Milé priateľky a priatelia, diskutujúci, prosíme vás o dodržiavanie nasledovných pravidiel:

  • Vyhýbajte sa vulgarizmom, urážkam, osobným útokom a vzájomnému osočovaniu.
  • Ak publikujete vaše názory, pokúste sa byť vecné a vecní, a ak máte fakty a pádne argumenty, použite ich.
  • Vyhýbajte sa zahlcovaniu našej stránky množstvom jednostranných komentárov alebo spamovaniu publikovaním toho istého obsahu na rôzne miesta stránky.
  • Vítame otvorených ľudí s otvorenou mysľou a srdcom, ktorí dokážu uznať aj argumenty ľudí s iným názorom. Chceme našu stránku zachovať prehľadnú a chceme, aby bola alternatívou ku stránkam, ktoré sa témou XY už zaoberajú, no z nášho pohľadu neobjektívne.

V prípade porušenia pravidiel si vyhradzujeme právo váš komentár skryť, alebo váš prístup na stránku zablokovať.

Ďakujeme a tešíme sa na plodnú diskusiu.

Aj v prípade bránenia sa pred internetovými trollmi výnimky potvrdzujú pravidlo. Kedy je teda dôležité alebo výhodné na trollov trolling odpovedať? Ja ho upozorním vždy, keď poruší pravidlá pred tým, ako ho zmažem alebo nahlásim adminovi. Výhodné reagovať na trolla je vtedy, keď vám nevedome pomáha, ľudovo povedané, nadhadzuje vám na smeč. Čiže vaše odpovede na jeho trolling vám pomáhajú získať si priazeň „publika" alebo publikovať doplňujúce fakty a argumenty, ktoré ste do hlavného príspevku nedali, aby nebol dlhý, no sem sa hodia. Na trolla môžeme reagovať aj vtedy, ak ho chceme pred ostatnými odhaliť alebo jeho trolling zastaviť. Dôležité je nezamotať sa do diskusie, neodpovedať na to, čo sa pýta alebo nereagovať na jeho akože argument, ale popíšeme pred ostatnými, čo robí. Môžeme napísať: „Zahlcuješ tu diskusiu. O čo ti ide (to sa volá otázka zámeru)? Neželám si to." Alebo: „Ako súvisí to, o čom tu píšeš, s témou môjho článku (to je otázka súvislosti)? Odbočuješ od témy a zneprehľadňuješ diskusiu. Prestaň s tým!" Otázky zámeru a súvislosti sú dobrou obranou voči manipulácii všeobecne. Sú to rečnícke otázky, na odpoveď nečakáme. Hneď povieme čo chceme alebo nechceme. Veľmi dobré sú aj pri urážaní alebo snahe zdiskreditovať nás.

Rovnako sa môžete tváriť, že ste si nevšimli, že hráte jeho hru pod článkami, ktorých autor je on sám. Vtedy vlastne si sám zatrolluje a zahltí, zneprehľadní vlastný blog alebo blog niekoho z jeho názorového tábora, nie ten váš. Prosím vás ale, toto robte čo najmenej, lebo to je manipulácia z vašej strany. Ja by som ho upozornil, či si je vedomý toho, že teraz touto diskusiou zneprehľadňuje svoju stránku a či je to pre neho OK. Lebo predsa my nerobíme iným to, čo nechceme aby niekto robil nám.

Pozor, nie každý s iným názorom, ako máte vy, je troll. V čom je teda rozdiel? Ako rozoznám diskusiu a trolling? Skutočná diskusia dobre funguje vtedy, keď vieme (obe strany) diskutovať vecne a podložiť naše tvrdenia faktami, alebo vlastnou skúsenosťou. Zároveň keď obaja akceptujeme, že z „jeho" uhla pohľadu sa to môže „tak" javiť. Diskusia je diskusiou, keď si zachovávame úctu jeden k druhému, napriek názorovým nezhodám.

Takže nekŕmme trollov a tak im zabráňme znehodnocovať kultúru internetových debát a diskusií.


P.S: Rozmýšľal som, ako trolling poslovenčiť. Čo keby sme trolla volali Truľko, a trolujú by bolo truľkujú. Truľko veď už netruľkuj toľko!

Zdroj a inšpirácia: 
Troll (internet)
TEDx Toronto

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Mimoriadne Dobré ráno

Mimoriadny podcast: Môžem ísť od soboty na prechádzku?

Ako sa sprísňujú na Slovensku pravidlá.

V noci do reštaurácie, navyše bez rúška. Babiš žiada, aby Prymula odstúpil

Babiš sľúbil, že ak Prymula nepodá rezignáciu sám, z funkcie ho odvolá.


Už ste čítali?